RODITELJSKI SASTANAK - "Djetinjstvo uz ekrane"

27.02., 17h, u prostorijama Dječjeg vrtića Šuškalica

Utjecaj ekrana na razvoj djece je kompleksna tema koja se često razmatra u kontekstu sveprisutne digitalne tehnologije u današnjem društvu. Kao jedan od najvećih izazova današnjeg djetinjstva, dobiva i novi termin – ekranizam, a utječe na razvoj djece kroz nekoliko apekata:

1. Razvoj socijalnih vještina:

• Pretjerana izloženost ekranima može smanjiti vrijeme koje dijete provodi u interakciji s drugom djecom i odraslima. Nedostatak stvarnih socijalnih interakcija može utjecati na razvoj socijalnih vještina.
  2. Fizičko zdravlje:

• Ograničavanje vremena pred ekranom važno je za poticanje tjelesne aktivnosti (prevencija pretilosti).
    • Poremećaj hranjenja – ekrani kao fokus za vrijeme hranjenja.
  3. Razvoj jezičnih vještina:

• Kvalitetni edukativni sadržaji na ekranima mogu podržati razvoj jezičnih vještina djece. Međutim, pretjerano korištenje ekrana može zamijeniti druge oblike komunikacije i smanjiti priliku za usvajanje jezičnih vještina iz stvarne interakcije.
  4. Razvoj pažnje i koncentracije:

• Dugotrajna izloženost brzim i stalnim vizualnim stimulansima s ekrana može utjecati na pažnju i koncentraciju djece. Djeca koja previše vremena provode pred ekranom mogu imati poteškoće u održavanju fokusa na zadacima koji ne uključuju vizualne podražaje.
  5. Razvoj emocionalnih vještina:

• Pretjerano gledanje nasilnih ili neprimjerenih sadržaja može negativno utjecati na emocionalni razvoj djece. Ograničavanje pristupa takvim sadržajima i aktivno sudjelovanje roditelja u izboru medija važno je za podršku emocionalnom zdravlju djece.
  6. San:

• Ekranizacija prije spavanja može ometati normalan ciklus sna kod djece. Plavo svjetlo ekrana može smanjiti proizvodnju melatonina, hormona za spavanje, što može utjecati na kvalitetu sna.
  7. Razvoj kognitivnih vještina:

• Usporavanje razvoja kognitivnih funkcija, mišljenja, pamćenja.
  8. Ovisnost o ekranima:

• Djeca koja su previše izložena ekranima mogu razviti ovisnost o tehnologiji. Važno je postavljati granice i poticati raznolike aktivnosti kako bi se izbjegla prekomjerna ovisnost.

Sve ove točke naglašavaju važnost ravnoteže i svjesnosti u korištenju ekrana kod djece te sprječavanje štetnog utjecaja na sveukupni dječji razvoj.

Suvremena tehnologija ima svoje pozitivne i negativne strane. Odgovornost je na nama - roditeljima, odgojiteljima, stručnjacima, da spriječimo moguće štetne utjecaje i nepovratne posljedice na dječji mozak i sveukupni razvoj.

Preporuke roditeljima:

• Usluga „Roditeljska zaštita" – mogućnost zabrane neprimjerenim internetskim sadržajima za djecu
  • XOINK – prva edukativna aplikacija roditeljske zaštite na svijetu (preporuka MZO-a) – dijete uz korištenje mobitela uči rješavajući kviz znanja (vremenska kontrola, ali i dodatno učenje) – od 2-18 godina (4 modula: Roditelj, Dječji kutak, Starije dijete, Mlađe dijete)
  • Besplatna savjetodavna linija Hrabrog telefona za mame i tate na 0800-0800.
  • Upit na savjet@hrabritelefon.hr ili potražiti savjet stručnjaka u ustanovi koju pohađa Vaše dijete ili u domu zdravlja.
  • Portal Agencije za elektroničke medije i UNICEF-a - medijskapismenost.hr.
  • HAKOM - hakom.hr
  • Mogućnost prijave neželjenih sadržaja – nezeljeni.sms@hakom.hr
  • Centar za sigurniji Internet - csi.hr
  • Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba - poliklinika-djeca.hr/kontakt